KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 8548662
*
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 oktober 2013
kl 19:53:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/10 14:30:18
1
500 kr
21/10 18:54:07
2
800 kr
21/10 19:39:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6091 Dalahäst
modell äldre. Längd: 20 cm. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12
-
6054 Skulptur
Alessandro Moretti (1870-1953), man med pipa, kera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:44
-
2031 Skulptur
Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavs..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 20:50
-
4140 Skulptur
David Wretling (1901-1986), Sverige, lergods, kryp..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:14
-
6139 Skulptur
Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad (otydli..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:15
-
6109 Skulptur
Glas, Clown. Höjd: 21 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:28
*
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Gunnar Nylund
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/10 14:30:18 | 1 | 500 kr |
21/10 18:54:07 | 2 | 800 kr |
21/10 19:39:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.Läs mer om Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6091 Dalahäst
modell äldre. Längd: 20 cm. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12 -
6054 Skulptur
Alessandro Moretti (1870-1953), man med pipa, kera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:44 -
2031 Skulptur
Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavs..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 20:50
-
4140 Skulptur
David Wretling (1901-1986), Sverige, lergods, kryp..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:14 -
6139 Skulptur
Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad (otydli..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:15 -
6109 Skulptur
Glas, Clown. Höjd: 21 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:28